Достапни линкови

Пекинг: Кина ќе купи два нуклеарни реактора од Франција


Кина ќе купи два нуклеарни реактора од Франција. Договорот за тоа е обелоденет за време на денешните разговори во Пекинг на францускиот претседател Никола Саркози со кинеските лидери. Договорот е во вредност од осум милијарди евра. Покрај тоа се наведува дека Кина планирала да купи и неколку авиони од типот Ербас.
XS
SM
MD
LG