Достапни линкови

Иран: Иран за првпат произвел нуклеарни куршуми


Иранскиот потпретседател Голам Реза Ахазадех соопшти дека неговата земја за првпат произвела нуклеарни куршуми. Тој додаде дека тие се изработени од ураниум оксид и оти ќе бидат користени во нуклеарниот реактор Арак кој се гради во централен Иран. Ахазадех ја отфрли можноста за прекин на програмата за збогатување ураниум и покрај притискот на западните земји до Иран да го направи тоа.
XS
SM
MD
LG