Достапни линкови

Бејрут: Претседателот на Либан се повлече од функцијата


Претседателот на Либан, Емил Лахуд се повлече од функцијата, бидејки на полноќ му истече 9 годишниот мандат. Либанскиот парламент не успеа да го избере неговиот наследник, па земјата сега е без претседател. Лахуд, пред напуштањето на функцијата, и нареди на армијата да се грижи за безбедноста на земјата. Соединетите држави повикаа на мирна разврска на кризата во Либан.
XS
SM
MD
LG