Достапни линкови

Камбера: Лабуристите победија на изборите во Австралија


Според првичните резултати од денешните парламентарни избори во Австралија, победник е опозиционата Лабуристичка Партија на чие чело е Кевин Рад. Владејачката конзервативна Либерална Партија на премиерот Џон Хауард, кој 11 години е на власт, прминува во опозиција. Рад вети потпишување на протоколот од Кјото и повлекување на австралиските сили од Ирак.
XS
SM
MD
LG