Достапни линкови

Токио: Јапонија ќе им зема отпечатоци на странците кои влегуваат во земјата


Јапонија од денеска почна да зема отпечатоци и да ги фотографира сите странци кои влегуваат во таа земја. Владата соопшти дека станува збор за анти терористичка мерка, додека повеќе невладини организации оценија дека таа е дискриминаторска. Јапонија е втора земја, по Соедините Држави која почна да го спроведува ваквиот граничен систем.
XS
SM
MD
LG