Достапни линкови

Брисел: Ишингер денеска ќе предложи договор за соработка, без статус?


Посредникот на ЕУ во преговорите за Косово, Волфганг Ишингер денекса ќе им предложи на Србите и на косовските Албанци договор за соработка што ќе им дозволи да одржуваат односи без да се прецизира статусот на покраината, но само доколку Русија дозволи предлогот да биде ставен на масата на преговорите, изјави германскиот минситер за над работи штајмаер. За предлогот да биде ставен на масља сите членови на тројката треба да бидат подготвени за тоа, изјави германскииот Штајмаер.
XS
SM
MD
LG