Достапни линкови

Саудиска Арабија: Состанок на ОПЕК


Со цена од речиси 100 долари за барел нафта, лидерите на ОПЕК денеска започнаа дводневен состанок во Саудиска Арабија. Тие сепак нема да дебатираат за цената туку за климатските промени, долготрајноста на нафтените резерви и улогата на енергијата во развиениот свет. Министрите за надворешни работи и финансии на ОПЕК не го прифатија предлогот на Иран и Венецуела во финалното коминике да биде вклучена загриженоста за слабиот долар.
XS
SM
MD
LG