Достапни линкови

Скопје: Протест на наставниците поради неисплатените октомвриски плати


Наставниците денеска како што најави лидерот на СОНК Дојчин Цветановски ке протестираат поради неисплатените октомвриски плати. Тој вчера не прецизираше точно кои училишта денеска нема да работат. Владата преку соопштение искажа поддршка за штрајкот. Во соопштението владата го осудува како што е наведено несериозниот однос на одделни училишта од одделни општини кои доцна ги доставиле пресметките за плати иако од државниот Буџет одводените средства во општините биле префрлени за три месеци однапред.
XS
SM
MD
LG