Достапни линкови

Копенхаген: Победа на Андрес Фог Расмунсен на изборите во Данска


Данскиот премиер Андрес Фог Расмунсен објави победа на неговата центро десничарска влада на вчерашните избори во земјата. Тој ги свика овие избори петнаесет месеци порано од предвидениот рок поради оценките дека силните економски резултати ќе му донесат уште еден, трет по ред, мандат.
XS
SM
MD
LG