Достапни линкови

Љубљана: Данило Тирк нов претседател на Словенија


Данило Тирк победи е нов претседател на Словенија. Турк политичар со лево центристичка ориентација со над 68 отсто од гласовите го победи конзервативецот Лојзе Петерле, кој е поранешен премиер и сегашен европратеник. 55 годишниот Тирк ќе стапи на должност на 23 декември, а на први јануари заедно со словенечката Влада ќе го преземе ротациското претседателство со ЕУ за првите шест месеци од 2008 година.
XS
SM
MD
LG