Достапни линкови

Љубљана: Денеска втор круг на претседателските избори


Околу милион и седумстотини илијади Словенци денеска имаат на право на глас на вториот круг од претседателските избори. Кандидати се претседателот на првата словенечка влада по осмостојувањето, Лојзе Петерле и поранешниот помошник на генералниот секретар на Обединетите Нации, Данило Турк. Во првиот круг на изборите Петерле имаше благо водство во одос на својот противкандидат со освоени 28 насто од гласовите. За Турк гласаа 24 насто од избирачите.
XS
SM
MD
LG