Достапни линкови

Пакистан: Парламентарните избори на 9 јануари


На прес конференција прва по воведувањето вонредна состојба Пакистанскиот претседател Первез Мушараф соопшти дека парламентарните избори во земјата ќе се одржат пред 9 јануари и оти парламентот ќе остане распушен во следните неколку дена. Тој изјави дека вонредната сиостојба е суштинска за спроведување на фер и демократски избори во Пакистан. Во меѓувреме американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека нема потреба да не му верува на претседателот Мушараф дека ќе ја укине вонредната состојба и повтори дека тој е клучен сојузник на Соединетите Држави во борбата против исламскиот екстремизам.
XS
SM
MD
LG