Достапни линкови

Тирана: Албанија длабоко загрижена за инцидентите во Македонија


,,Албанија изразува длабока загриженост поради инцидентите во Македонија, бидејќи стабилноста на таа земја е многу важна за целиот Балкан,, соопшти денеска портпаролот на албанското министерство за надворешни работи Сонила Вати. ,,Го осудуваме секој акт на дестабилизација и истовремено ги повикуваме властите во Македонија да ги избегнат застрашувањата притисоците или насилството спрема населението во областите каде што е покрената вчерашната полициската акција,, изјави таа.
XS
SM
MD
LG