Достапни линкови

Тбилиси: Меѓународната заедница загрижена поради ситуацијата во Грузија


Меѓународната заедница изрази загриженост поради ситуацијата во Грузија која воведе вонредна состојба по судирите на полицијата и антивладините демонстранти во Тбилиси. Претседатателот Михаил Саакашвили прогласи петнаесет дневна вонредна состојба и ја обвини Москва за протестите пред парламентот. Шефот на Советот на Европа Тери Дејвис побара од двете страни да ги одбегнуваат провокациите, а со исто барање се огласи и официјален Вашингтон.
XS
SM
MD
LG