Достапни линкови

Техеран: Денеска во Иран иматри илјади центрифуги за збогатување ураниум


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат изјави денеска дека во Иран има 3 илајди функционални центрифуги за збогатување ураниум. Ова е прва официјална изјава дека во Иран се одвива процес на збогатување ураниум кој може да биде користен како нуклеарно гориво, но и за атомско оружје.
XS
SM
MD
LG