Достапни линкови

Пекинг: Кина да помогне во притисокот кон Иран, повика Роберт Гејтс


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс апелираше до Кина да помогне во притисокот кон Иран да ja ограничи нуклеарната програма. Гејтс ова го побарал за време на разговорите во Пекинг со кинеските министри за одбрана и надворешни работи. Со Претседателот Ху Џинтао, Гејтс разговарал за воените односи. Договорено е воспоставување жешка линија Вашингтон – Пекинг, но разликите околу кинеската воена модернизација и анти сателиските ракетни тестови остануваат.
XS
SM
MD
LG