Достапни линкови

Вашингтон: Директорот на банката „Сити груп“ си поднесе оставка


Директорот на најголемата банка во светот, американската „Ситигруп“ Чарлс Принс, поднесе оставка. Оставката на Принс доаѓа на барање на инвеститорите, откако Банката соопшти дека во последниот кавартал забележала пад на профитот од пеесет и седум насто пред се, поради загубите предизвикани од кризата со хипотекарните кредити во Соединетите Држави. На местото на Принс би требало да биде назначен поранешниот секретар во американските Федерални резерви, Роберт Рубин.
XS
SM
MD
LG