Достапни линкови

Могадишо: 90 илјади луѓе избегале поради борбите меѓу исламските бунтовници и сомалиските сили


Околу 90 илјади луѓе избегале во последниве денови од главниот град на Сомалија, Могадишо, поради жестоките борби меѓу исламските бунтовници и сомалиските и етиопските сили, соопштија Обединетите Нации. Според координаторот за хуманитарна помош во Сомалија, Кристијан Олсен, безбедноста на луѓето што останале во Могадишо е загрозена, а ограничена е и слободата на движење.
XS
SM
MD
LG