Достапни линкови

Триполи: Продолжува самитот за решавање на конфликтот во Дарфур


Во Либија продолжува самитот чија цел е да се најде решение за четиригодишниот конфликт во регионот Дарфур во Судан. Разговорите кои вчера почнаа со суданската влада пришто беше најавено примирје, се неизвесни поради тоа што лидерите на бунтовниците го бојкотираат состанокот. Околу 200 000 лица починаа, а повеќе од 2 милиони беа раселени во Дарфур од почетокот на конфликтот.
XS
SM
MD
LG