Достапни линкови

Вашингтон: Белата Куќа негира дека се готви за војна против Иран


Белата Куќа негира дека се готви за војна против Иран, соопштувајки дека останува посветена на дипломатскиот процес. Портпаролот Тони Фрато изјави дека администрацијата на Буш не ја отрфла употребата на сила, но се надева дека воената опција ке може да се одбегне. Соединетите држави неделава го подигнаа притисокот со објавувањето на унилатерални санкции кон Иранската Револуционерна гарда и иранските банки и индивидуалци. Целта на санкциите е да се казни Техеран за нуклеарната програма и подршката на тероризмот на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG