Достапни линкови

Варшава: Денеска вонредни парламентарни избори


Во Полска денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори. Изборите треба да покажат дали земјата ќе ја води премиерот Јарослав Качински со неговата конзервативна партија Право и Правда или пак ќе и ја даде довербата на либералната граѓанска платформа на Доналд Тушко.Доколку победи опозицијата, како што засега предвидуваат предизборните анкети, премиерот најави дека во Полска ќе има тензии меѓу неговиот брат близнак, претседателот Лех Качински и новиот премиер.
XS
SM
MD
LG