Достапни линкови

Тирана: Бериша ги повика косовските власти да не преземаат еднострани акции


Албанскиот премиер Сали Бериша ги повика косовските власти да не преземаат еднострани акции, туку делувањето во врска со статусот на Косово да го координираат со членовите на Контакт групата. Во интервју за Гласот на Америка, Бериша изјави дека државите од контакт групата имаат јасен концепт за мир и стабилност на Косово и во регионот и додаде дека Албанија го поддржува планот на Марти Ахтисари.
XS
SM
MD
LG