Достапни линкови

Брисел: Втора рунда директни преговори за идниот статус на Косово


Во Брисел утре ќе биде одржана втората рунда директни преговори меѓу делегациите на Белград и на Приштина за идниот статус на Косово. Потоа, меѓународната посредничка тројка ќе има одбоени средби со двете делегации. Како што е најавено, Белград ќе го претстави предлогот за суштинска автономија на Косово, додека пак Приштина меморандумот за добро-соседски односи меѓу Косово и Србија, како две независни држави.
XS
SM
MD
LG