Достапни линкови

Анкара: Турција е подготвена да се соочи со последиците во случај на воена акција во северен Ирак


Турскиот премиер Таип Ердоган изјави денеска дека Турција е подготвена да се соочи со последиците во случај да почне воена акција против курдските бунтовници во северен Ирак. Доколку на ирачка територија постојат засолништа на терористите од каде што вршат напади врз Турција, тогаш мораме нешто да сториме,, изјави турскиот премиер, образложувајќи го барањето на на неговата влада до парламентот да одобри воена акција против курдите.
XS
SM
MD
LG