Достапни линкови

Вашингтон: Американскиот врховен суд ја отфрли жалбата на Калед ел Масри


Американскиот Врховен суд ја отфрли жалбата на германецот со либанско потекло Калед ел Масри, кој ја обвини ЦИА дека го киднапирала и вршела тортура врз него како дел од анти терористичката програма. Претходно, понискиот американски суд реши да не одржи сослушување по барањето на Масри, кој тврди дека ЦИА во 2003 во Македонија го киднапирала и го однесла во Авганистан на испиутување.
XS
SM
MD
LG