Достапни линкови

Москва: Годишнина од смертта на Ана Политковскаја


Во Москва и насекаде низ светот се одбележува годишнината од смрттаа на руската новинарка Ана Политковскаја. Се уште никој не е обвинет за нејзината смрт, но се критикува Кремљ за неможноста да ја заштити слободата на говорот.Во Москава се одржуваат изложби на фотографии од Чеченија, во чест на новинарката која важеше за главен критизер на политиката на Кремљ. Слични манифестации се одржуваат и во Њујорк, Париз, Рим и на други места.
XS
SM
MD
LG