Достапни линкови

Вашингтон: Буш против резолуција на Конгресот


Американскиот претседател Џорџ Буш во разговор со турскиот премиер Реџеп Ердоган се протививставил на резолуцијата која се очекува да биде усвоена во Конгресот, а според која, убиството на милион и пол Ерменци во Првата Светска Војна сторени од турската војска се карактеризираат како геноцид. Според Белата Куќа резолуцијата би можела да им наштети на односите меѓу двете земји.
Буш смата дека убиството на Ерменците е една од најголемите трагедија на 20. века, но дека на историјата треба да и се остави да процени дали станува збор за геноцид ,а не тоа да се прави со закони.
XS
SM
MD
LG