Достапни линкови

Њујорк: Извештајот на специјалниот пратеник на ОН во Мјанмар на дневен ред на Советот за безбедност


Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска ќе го разгледува извештајот на специјалниот пратеник Имрахим Гамбари за насилното задушување на про-демократските протести во Мјанмар. Гамбари престојуваше во Мјанмар каде што имаше средби со воените лидери и со претставници на опозицијата. Западните држави се залагаат за воведување санкции против воениот режим на Мјанмар, но Кина повика на воздржаност.
XS
SM
MD
LG