Достапни линкови

Белград: Седум години од крајот на владеењето на Слободан Милошевиќ


Денеска се одбележуваат седум години од големите демонстрации во Белград со кои се стави крај на владеењето на Слободан Милошевиќ. После повекедневните протести низ цела Србија, централните демонстрации се одржааа на 5 октомври во Белград. На повик на тогашната опозициска Демократска опозиција на Србија ДОС се собраа повеке од стотина илјади луге. ДОС повика на протести поради непризнавање на резултатите од изборите за претседател на тогашна Сојузна република југославија. Милошевиќ го призна поразот на шести октомври, а наредната година во јуни беше предаден на хашкиот трибунал.
XS
SM
MD
LG