Достапни линкови

Пјонгјанг: Започна три дневен самит меѓу двете Кореи


Во Пјонг Јанг денеска започна три-дневниот самит меѓу двете Кореи. Претседателите на Јужна и на Северна Кореја Ро Му Хјун и Ким Јонг Ил ќе разговараат за можностите за потпишување мировен договор со кој и формално би завршила корејската војна, која се водеше од 1950-та до 1953-тата година, а, како што е највено, ќе стане збор и за меѓусебната економска соработка.
XS
SM
MD
LG