Достапни линкови

Багдад: Ненајавена посета на британскиот премиер Гордон Браун


Британскиот премиер Гордон Браун, кој е во ненајавена посета на Багдад, по средбата со ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави дека илјада британски војници би можеле да си заминат од Ирак до крајот на годинава. Ал Малики, пак, изјави дека Ирак е подготвен да ја превземе одговорноста за безбедноста во јужната провинција Басра за два месеца. Во таа провинција Велика Британија има околу 5 илјади свои војници.
XS
SM
MD
LG