Достапни линкови

Атина: Поддршка за новата програма на Караманлис во парламентот


По три дневната дебата во грчкиот парламент владата на полнок ја доби подршката од мнозинството пратеници.За новата програма на премиерот Караманлис гласаа 152 пратеници, додека 148 беа против. Лидерот на опозиционите социјалисти Јоргос Папандреу во својот говор го критикуваше Карамалис за ослабување на мегународната позција на Грција. Парламентот ја продолжува својата работа денеска со расправа за државниот буџет за идната година.
XS
SM
MD
LG