Достапни линкови

Мијанмар: Продолжуваат антивладините протести


Во Мијанмар продолжуваат антивладините протести. Најмалку стотина демонстранти биле уапсени во градот Јангон, а полицијата почнала да пука во воздух со цел да ги натера да се повлечат од улиците. Претходно, била извршена рација во неколку будистички храмови, при што биле уапсени скоро двесте свештеници. Протестите на свештениците почнаа во вторникот и се најголеми против воената хунта од илјада деветстотини осумдесет и осмата година.
XS
SM
MD
LG