Достапни линкови

Мајнмар: Протести на будистичките свештеници


Будистичките свештеници во Мајнмар не ја послушаа Воената Хунта и денеска продолжија да ги предводат анти владините протести на кои учествуваат 100 илјади луѓе. Хунтата на Мајнмар им порача на будистичките клерици да не се мешаат во политичкиот живот, бидејки одредени елементи иницирале немири што можело да предизвика воена акција. Досега армијата не се вмеша во најголемите анти владини протести во изминативе 20 години.
XS
SM
MD
LG