Достапни линкови

Анкара: Турскиот премиер Ердоган смета дека треба да се симне забраната за носење фереџе


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека треба да се симне забраната за носење на фереџе на државните универзитети како дел од предложените уставни промени. Ердоган за Фајненшел Тајмсизјави дека правото на високо образование не моќе да се ограничи затоа што облеката на девојките. Во владеачката партија со исламски корени се дебатира за уставните промени. За многумина во Турција забраната за фереџе е клучна за модернизацијата на Турција.
XS
SM
MD
LG