Достапни линкови

Суматра: Силен земјотрес од 7,5 степени според Рихтер


Силен земјотрес утрово индонезискиот остров Суматра, со што предупреди на можен бран цунами. Како што јавуваат агенциите, земјотресот бил со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала. Неколку часа порано уште еден силен земјотрес го погоди истиот регион пришто беа урнати згради, починаа најмалку девет лица, а повредени се многумина. Во меѓувреме индонезиските власти го отфрлија предупредувањето за можно цунами во Индискиот океан.
XS
SM
MD
LG