Достапни линкови

Сиднеј: Лидерите на азиско пацифичкиот самит повикаа на долгорочна акција за намалување на емисијата


На азиско-пацифичкиот самит во Сиднеј, лидерите повикаа на долгорочна акција за намалување на емисијата на штетни гасови. Австралискиот премиер Џон Хауард соопшти дека е постигната согласност оти сите земји, и богатите и сиромашните, треба да бидат вклучени во акцијата против глобалното затоплување. На самитот учествуваат лидерите на 21-на земја, меѓу кои и претседателите на Соединетите ДРжави, Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG