Достапни линкови

Сиднеј: Средба на Џорџ Буш и Владимир Путин


Американскиот претседател Џорџ Буш и рускиот претседател Владимир Путин денеска, на маргините на АПЕК самитот во Сиднеј разговараа главно за американските планови да распореди ракетен одбранбен во Централна Европа. По средбата Путин изјави дека експерти на двете држави наскоро ќе ја посетат руската радарска станица во Азербајџан што Москва ја понуди како замена за планираниот антиракетен штит во Европа. Буш пак оцени дека денешните разговори биле конструктивни.
XS
SM
MD
LG