Достапни линкови

Сиднеј: Русија и Австралија потпишаа договор за извоз на австралиски ураниум


Русија и Австралија потпишаа договор за извоз на австралиски ураниум за руските нуклеарни централи. Договорот денеска во Сиднеј го потпишаа рускиот претседател Владимир Путин и австралискиот премиер Џон Хауард. Во договорот се прецизира дека Русија не смее австралискиот ураниум да го употребува за воени цели или да го извезува во други земји.
XS
SM
MD
LG