Достапни линкови

Сиднеј: Австралија ќе остане ,,рамо до рамо“ со американците во Ирак


Австралискиот премиер Џон Хауард вети дека неговата земја ке остане рамо до рамо со американците во Ирак и нема да ги редуцира своите трупи. Овој коментар на Хуард доаѓа по разговорите со претседателот Џорџ Буш во Сиднеј. Американскиот претседател пак изјави дека гледа безбедносен и политички прогрес и има намера да остане во Ирак и покрај притисоците за повлекување на силите. Во мегувреме, имало експлозија на вомба во багдадскиот шиитски кварт Садр сити. Бројот на повредени и загинати не е потврден иако според полицијата загинале 11 лица а над 20 биле ранети.
XS
SM
MD
LG