Достапни линкови

Басра: Британските трупи го комплетираа повлекувањето од базата во палатата Басра


Британските трупи го комплетираа повлекувањето од базата во Палатата Басра и им ја предадоа на ирачките трупи. Оваа база беше речиси секојдневно цел на бомбашки напади. 550-те војници им се придружија на преостанатите 5 илјади британски војници во базата во близина на аеродромот во Басра и се очекува до есента целосната безбедност на Басра да им биде предадена на ирачките сили.
XS
SM
MD
LG