Достапни линкови

Багдад: Договор за поттикнување на помирување меѓу лидерите на сунитите и шиитите


Политичките лидери на шиитите , сунитите и курдите во Ирак вчера на заедничка прес конференција објавија дека потпишале договор за потикнување на помирувањето помегу различните етнички и религиозни фракции во земјата. Премиерот Нури Ал Малики кој е еден од потписниците го нарече договорот нов чекор. Неговата влада се наога под силен притисок да покаже поголем авторитет.
XS
SM
MD
LG