Достапни линкови

Блед: Премиерот Никола Груевски на меѓународна конференција


Премиерот Никола Груевски ке учествува на дводневната Меѓународна конференција Европската унија 2020 - Проширување и интегрирање што попладнево ке започне во Блед, Словенија. На годинашниот форум ќе се разговара за иднината на Унијата проширувањето, како и за енергијата и климатските промени, а ке стане збор и за косовскиот статус. Конференцијата е организирана и како дел од подготовките за претстојното претседавање на Словенија со Европската унија во првата половина на 2008 година во рамките на кое проширувањето и институционалните реформи ќе бидат двата најголеми приоритета.
XS
SM
MD
LG