Достапни линкови

Вашингтон: САД сака да види засилување на демократската традиција во Пакистан


Соединетите Држави реагираа внимателно на одлуката на пакистанскиот Врховниот суд со која му се дозволува на поранешниот премиер Назаф Шариф да се врати во земјата од егзил. На оваа одлука на која се гледа како на ослабување на позицијата на претседателот Первез Мушараф, Вашингтон реагира со изјава дека сака да види засилување на демократската традиција во Пакистан. Шариф беше отрфлен од власта со преврат предводен од сегашниот претседател.
XS
SM
MD
LG