Достапни линкови

Азербејџан: Посета на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат денеска заминува во дводневна посета на Азербејџан. Како што јавуваат агенциите, тој со неговиот азербејџански колега Илхам Алијев ќе потпише неколку билатерлани договори меѓу кои и за енергетска соработка. Азербејџан е еден од клучните сојузници на Соединтеите Американски Држави, но исто така одржува силни врски и со официјален Техеран.
XS
SM
MD
LG