Достапни линкови

Вашингтон: Буш смета дека повлекувањето од Ирак ќе предизвика катастрофа како Виетнам


Американскиот претседател Џорџ Буш, во говорот на денешната конвенција на ветераните, се очекува да предупреди дека повлекувањето на американските сили од Ирак ќе предизвика катастрофа каква што се случи во Виетнам. Според Буш, кога американските сили се повлекоа од Виетнам, американските сојузници во таа земја, илјадници владини работници, интелектуалци и бизнисмени завршија во затвор или беа убиени.
XS
SM
MD
LG