Достапни линкови

Газа: ЕУ продолжи со снабдување со гориво на главната електрична централа во Газа


Европската Унија го продолжи снабдувањето со гориво за главната електрична централа во Газа, откако Брисел доби гаранции дека профитот нема да му биде трансферирани на Хамас. Централата престана да работи во минатата недела, а Газа остана без струја, откако Унијата престана да и плаќа на израелската приватна компанија, која ја снабдува централата во Газа со гориво.
XS
SM
MD
LG