Достапни линкови

Багдад: Почна процес против 15 припадници на екс режимот на Хусеин


Во ирачкиот суд започна процес против 15 припадници на бившиот режим на Садам Хусеин за нивната улога во акцијата против шиитските бунтовници во 1991 година кога беа убиени десетици илјадници шиити. Тие се товарат за злосторство против човештвото, а меѓу нив е у роднината на Хусеин Али Хасан ал Маџид познат како Хемичарот Али.
XS
SM
MD
LG