Достапни линкови

Багдад: Иранската Револуционерна гарда обучува шиитски екстремисти во Ирак


Генералот на американската војска во Ирак Рик Линч денеска во Багдад изјави дека припадници на иранската Револуционерна гарда ги обучуваат шиитските екстремисти за напади врз американските сили во Ирак. Тие, според него, биле забележани во провинциите Вавилон, Кербала и Наџаф, како и во едно предградие на Багдад. Соединетите Држави неодамна најавија дека иранската Револуционерна гарда ќе ја стават на листата на терористички организации.
XS
SM
MD
LG