Достапни линкови

Атина: Грчкиот премиер Костас Караманлис побара распуштање на парламентот


Грчкиот премиер Костас Караманлис денеска побара распуштање на парламентот и одржување предвремени парламентарни избори во Грција. Барањето доаѓа 6 месеци пред крајот на мандатот на неговата влада. Рејтингот на Нова Демократија бил во опаѓање и затоа Караманлис се решил на предвремени избори.
XS
SM
MD
LG